Davle: oficiální prezentace městyse

Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Úvodní stránka Život v Davli Aktuálně z Davle Z Davle do Pikovic podél řeky Sázavy a dál na vrchol Medníku

Z Davle do Pikovic podél řeky Sázavy a dál na vrchol Medníku

01.06.2010 | Štítky: Turistické trasy

Z Davle do Pikovic podél řeky Sázavy a dál na vrchol Medníku

Od železniční stanice v Davli nás povede červená turistická značka proti proudu řeky Sázavy. Poklidný tok je dán vzdmutím hladiny, které způsobuje přehrada ve Vraném nad Vltavou. Cesta po asfaltové místní komunikaci nás vede podél upravených chatek a zahrádek na Chlomku. Za stanicí Chlomek se charakter cesty změní, a my pokračujeme přímo po břehu řeky. Hliněná a kamenitá cesta po navigaci je sevřena řekou a železničním náspem vyskládaným z kamenů a vysokým několik metrů. Nad námi občas projede a zahouká vláček Posázavského Pacifiku. Asi po kilometru vystoupáme na pěší lávku v Pikovicích v blízkosti železniční stanice Petrov a překonáme tok Sázavy, který se zde již o poznání zrychlil. V letních měsících právě tato lávkat v Pikovicích představuje tradiční místo konce vodáckých výletů po Sázavě. Za mostem se k červené turistické značce přidá i zelená a pokračují spolu proti proudu řeky po levém břehu, cestou je vynikající výhled na mezi horolezci dobře známou skalní věž Pikovickou jehlu s křížkem umístěným na vrcholu, strmě se tyčící nad hladinou Sázavy. Přicházíme na rozcestí, červená značka pokračuje údolím Sázavy v podobě Posázavské stezky směrem na Kamenný přívoz, zelená značka se vydá zpočátku strmě vzhůru do smíšeného lasa na úbočí Medníku. Procházíme oblastí výskytu vzácného Kandíku psího zubu, drobné liliovité rostliny s něžným růžovofialovým květem, barvou i tvarem připomínajícím květ bramboříku. Kandík kvete velmi brzy na jaře, hned s prvními podléškami. Zde na Medníku je jediné místo v ČR, kde se tato, jinak ve středomoří hojná rostlina, vyskytuje. Není třeba připomínat, že Kandík je přísně chráněn. Cesta do Sedla Medníku (Medník 416 m n. m.) stále vede vzhůru převážně listnatým lesem. Ze sedla je možnost se vrátit stejnou cestou přes Pikovice zpět do Davle nebo se vydat na náročnější okružní trasu zpět do Pikovic, ale tentokráte přes Závist, dále po modré do Brunšova a opět po zelené do Pikovic. Délka trasy: Davle-Pikovice-Medník a zpět: 13 km.

Mapa na mapy.cz: www.mapy.cz/#x=133089792@y=135214848@z=12@mm=TTtP

Cesta kolem řeky Sázavy k pěší lávce v Pikovicích
Cesta kolem řeky Sázavy k pěší lávce v Pikovicích
Pohled na vrchol Medníku od Pikovic
Pohled na vrchol Medníku od Pikovic
Cesta údolím Sázavy k Medníku
Cesta údolím Sázavy k Medníku
Skalní věž Pikovická jehla s křížem na vrcholku
Skalní věž Pikovická jehla s křížem na vrcholku
Z rozcestí stoupá cesta po zelené turistické značce vzhůru lesem až do sedla Medníků
Z rozcestí stoupá cesta po zelené turistické značce vzhůru lesem až do sedla Medníků

Kalendář akcí

I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.

Časopis Soutok

Informační periodikum Městyse Davle, které vychází od 13. května 1970. Vychází nákladem 300 výtisků jako dvouměsíčník.

Ke stažení

Vize rozvoje Davle

Dlouhodobě úspěšný rozvoj je hlavním cílem společenství obce a jeho zajištění je také rozhodujícím úkolem obecní samosprávy. Bez ohledu na téměř neomezenou pestrost cest, k jeho naplňování je nezbytné především dokázat probouzet a využívat místní zdroje a pružně reagovat na aktuální příležitosti, výzvy a omezení. To není možné bez aktivní spolupráce a koordinace aktivit obyvatel obce, podnikatelů a dalších subjektů, které v území působí a které jej svou aktivitou ovlivňují.

Více zde

Mobilní aplikace Městys Davle

Pro občany vlastnící "chytrý telefon" máme připravenu mobilní aplikaci „Městys Davle“, která usnadňuje komunikaci s úřadem městyse. V mobilu tak budete mít všechny důležité kontakty. Umožní Vám snadné nahlášení oprav a nedostatků v Davli. Samozřejmostí jsou informace o novinkách a akcích.
Stáhněte si aplikaci Městys Davle pomocí QR kódu, pomocí uvedeného odkazu (http://my.adamapp.com/download/6182), nebo vyhledáním názvu Městys Davle na Google play nebo App Store.

Turistika Davle

Davle má úžasnou přírodu na soutoku Vltavy a Sázavy, ležícího nedaleko od geometrického středu Čech (vrch Ďábel). Turisté a cyklisté mají k dispozici trasy značené do všech světových stran.

Turistické trasySuvenýry